Повернутись до всіх статей

Чи потрібно платити за приведення газу до стандартних умов?

22.12.2020

Оператори ГРМ і НКРЕКУ не можуть дійти висновку: чи законне нарахування додаткових платежів за приведення газу до стандартних умов для побутових споживачів. У Нацкомісії заявляють, що ці витрати вже включені в платіжки громадян і нараховувати повторну плату — неправомірно, а от деякі газорозподільні компанії дотримуються іншої думки.

Це стало причиною судових тяжб, які закінчилися перемогою ГРМ. Тоді НКРЕКП вирішила зайти з іншого боку і змінити законодавче підґрунтя з метою скасування нарахувань побутовим споживачам. У результаті 6 жовтня 2020 року був прийнятий проект постанови «Про затвердження Методики визначення розмірів нормативних і виробничо-технологічних втрат / витрат природного газу під час здійснення розподілу природного газу і змін до деяких постанов НКРЕКП».

Тож чи потрібно зараз побутовим споживачам платити за нарахування, пов'язані з температурними коефіцієнтами, і що робити, якщо вони приходить у платіжках? На це питання ми постараємося відповісти в цій статті. Також ми розповімо про саму процедуру приведення газу до стандартних умов, якими законами вона регулюється і що під нею мається на увазі.

«Стандартні умови» для газу: міф чи раціональна необхідність?

Проведемо невеликий екскурс у курс фізики середньої школи. Як відомо, газ є такою речовиною, якій властиво реагувати на вплив температур і тиску. Так, зниження градусів або підвищення тиску призводять до стиснення блакитного палива, і навпаки.

Водночас труби, по яких газ транспортується до кінцевого споживача, мають постійний діаметр, тобто їхня пропускна здатність залишається незмінною. Це означає, що при мінусовій температурі на вулиці до споживача потрапляє більше газу, ніж фіксує прилад обліку.

Щоб збалансувати взаєморозрахунки споживача з постачальником з урахуванням цієї похибки, були введені так звані «Стандартні умови». Такими вважаються: температура повітря +20 градусів за Цельсієм і атмосферний тиск 760 мм.

Процедура приведення газу до стандартних умов регулюється Законом України «Про ринок природного газу» і проводиться за Методикою, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики №116 від 26.02.2004 року.

Що таке коефіцієнти приведення газу до стандартних умов і які вони бувають

Існує 6 груп коефіцієнтів приведення газу до стандартних умов, а також коригувальні щомісячні коефіцієнти для кожної окремої області. Всі вони прописані й визначені в Методиці, про яку писалося вище.

Розглянемо цей момент детальніше, щоб розставити всі крапки над «і».

Група коефіцієнтів №1

Застосовується у випадках, якщо прилад обліку газу встановлено на вулиці або в неопалюваному приміщенні на відстані менше 1-го метра від виходу газопроводу.

Таблиця щомісячних коефіцієнтів для цієї групи за областями:

Група коефіцієнтів №2

Може застосовуватись у ситуаціях, якщо лічильник розташований за межами опалювального приміщення на відстані більше 1-го метра від виходу газопроводу.

Таблиця щомісячних коефіцієнтів для цієї групи за областями:

Група коефіцієнтів №3

Використовується, якщо лічильник абонента розташовується в приміщенні, яке опалюється, в межах 50 см від точки входу газопроводу в будівлю.

Таблиця щомісячних коефіцієнтів для цієї групи за областями:

Група коефіцієнтів №4

Застосовується, якщо прилад обліку блакитного палива знаходиться в опалювальному приміщенні на відстані 50—150 сантиметрів від входу газопроводу в будівлю.

Таблиця щомісячних коефіцієнтів для цієї групи за областями:

Група коефіцієнтів №5

Використовується, якщо прилад обліку блакитного палива розташований в опалювальному приміщенні на відстані понад півтора метра від входу газопроводу.

Таблиця щомісячних коефіцієнтів для цієї групи за областями:

Група коефіцієнтів №6

Застосовується у випадках, якщо лічильник встановлений з елементами температурної компенсації.

За такої умови таблиця щомісячних коефіцієнтів для цієї групи за областями виглядає таким чином:

Формула приведення обсягу природного газу до стандартних умов

Щоб привести газ до стандартних умов, достатньо помножити спожитий обсяг на відповідний коефіцієнт.

Формула виглядає так:

V × K = Vc, де

V — це загальний обсяг газу, спожитий абонентом за звітний період часу, в кубічних метрах.
K — коефіцієнт приведення газу до стандартних умов для відповідного регіону в потрібний час року.
Vc — об'єм газу, приведений до стандартних умов.

Приклад розрахунку

Існують різні форуми приведення газу до стандартних умов, на яких дуже багато суперечок і мало істини. Тому пропонуємо зробити розрахунки на простому прикладі, щоб все стало ясно і зрозуміло.

Отже, уявімо вигаданого Івана Івановича, який проживає в Закарпатській області, та порахуємо, скільки він заплатить за однакове споживання газу в теплому липні і в холодному січні.

Для зручності розрахунків припустимо, що: в ці місяці він використовував по 10 кубометрів газу, вартість блакитного палива була однаковою — 8,81 грн / куб. м, а лічильник у нього встановлений на вулиці, на відстані 67 см від газопроводу, тобто буде застосовуватися перша група коефіцієнтів.

Отже, переходимо до математики.

Січень
Коефіцієнт для Закарпатської області на цей місяць становить 1,07. Отже, множимо вартість 1 куб. м газу на спожитий обсяг і на цей коефіцієнт:

8,81 грн/куб. м * 10 куб. м * 1,07 = 94,27 грн

Тобто, враховуючи всі коефіцієнти, за січень наш уявний Іван Іванович заплатить 94,27 грн.

Липень
Для цього місяця в Закарпатській області, де проживає наш персонаж, використовується коефіцієнт 1,02. Рахуємо за аналогією:

8,81 грн/куб. м * 10 куб. м * 1,02 = 89,86 грн

Отже, виходить, що влітку газ для споживачів коштує значно дешевше.

Підсумок

Повернімося до питання про те, чи потрібно платити за нарахування, пов'язані з температурними коефіцієнтами. Станом на осінь 2020 року в нормативні акти не внесені ніякі зміни, які б забороняли ГРМ стягувати таку плату з приватних абонентів. Тому у споживачів є тільки 3 варіанти дій, якщо такі нарахування все-таки присутні в їхніх платіжках:

  1. Заперечувати такі нарахування в судовому порядку. Одразу зауважимо, що шанси на успіх у такому випадку досить примарні, адже навіть НКРЕКП не змогла виграти суд у ГРМ. Проте вам доведеться витратити багато часу, сил і грошей.

  2. Змиритися і платити.

  3. Перейти на обслуговування в іншу ГРМ, але є один нюанс. Для цього вам потрібно буде переїхати в інший регіон.

То ж як бачите альтернатив поки майже немає. Будемо слідкувати за подальшими новинами на цю тему.


Підпишіться на новини від MEGAWATT

та отримуйте найсвіжіші новини першими

ОТП Банк и MEGAWATT запускают ускоренную смену поставщика газа для украинского бизнеса

ОТП Банк и MEGAWATT запускают ускоренную смену поставщика


ОТП Банк и онлайн-сервис поставки газа и электричества MEGAWATT запускают ускоренную смену поставщика газа для предпринимателей. Теперь все бизнес-клиенты банка могут воспользоваться быстрым переходом на выгодные газовые тарифы от официального поставщика.

Більше новин
Created by OwlWeb Team & BookKeeper SaaS LLC