Повернутись до всіх статей

Балансування газу. Як рахувати споживання та уникати «небалансів»?

25.02.2021

Що таке балансування газу?

Постачальник кожного дня номінує та передає споживачеві певну кількість газу, яку він замовив. Наприклад, 100 кубів щодня. У випадку, якщо споживач замовив 100, а спожив 80 або 120 кубів, виникає небаланс. Якщо він спожив 80, тобто менше, ніж замовив, виникає позитивний небаланс (газ потрібно кудись подіти). Якщо ж він спожив 120, тобто більше, ніж замовив, — виникає негативний небаланс (газ потрібно десь узяти).

При виникненні будь-якого небалансу в дію вступає ТОВ «Оператор ГТС України». Саме Оператор щодня збалансовує газ для всієї країни.

Балансування для постачальника (для нас) відбувається у процесі купівлі-продажу газу.

Тобто, якщо ви замовили 100 кубів, а спожили 80 кубів, то решту 20 ми автоматично продали Оператору як лишні. Коли ви замовили 100 кубів, а спожили 120 кубів, то 20 ми автоматично купили у Оператора як недостатні.

До чого тут споживач?

В Україні балансування відбувається щодня, а всі небаланси за кожен день календарного місяця додаються разом і Оператор ГТС України формує рахунок за небаланси для кожного постачальника, де враховує весь куплений та проданий газ.
Усе через ціну газу, яку формує сам Оператор, і вона є невигідною для продажу. Тому при виникненні позитивного небалансу ми просимо вас компенсувати різницю в ціні між нашою договірною та базовою ціною за той газ, що ми могли продати комусь іншому, але не зробили цього, оскільки він пішов на небаланс і був проданий за базовою ціною.
Актуальну базову ціну можна дізнатися за посиланням:
ТИЦЬ сюди

Хитрі! А якщо базова ціна вища за договірну ціну МЕГАВАТТ?

Такого не буває майже ніколи, все чесно. Якщо ж виникне подібна ситуація, тоді ми зробимо вам знижку на ту саму різницю. Тобто ми могли продати вам газ дешевше, але через небаланс продали його дорожче і вертаємо вам різницю.

Що таке потужності?

Потужності — це вартість транспортування магістральними газопроводами Оператора ГТС України, яку сплачує постачальник для транспортування газу до конкретного регіону споживача. Розподіл всередині регіону споживач сплачує окремо своєму місцевому Оператору ГРМ.

Ця вартість сплачується наперед, тому, якщо ми домовилися, що ви будете споживати 100 кубів наступного місяця, то ми оплачуємо потужності на 100 кубів заздалегідь для вас. Ця вартість, на жаль, не повертається, а якщо ми використали більше потужностей, ніж замовили, Оператор ГТС України виставляє нам рахунок за потужності за подвійним тарифом.

Нічого не зрозуміло!

Усе просто: у вас можуть виникнути два варіанти небалансів — позитивний і негативний.

Якщо небаланс позитивний, тоді ми рахуємо різницю між базовою та договірною ціною і просимо вас компенсувати різницю. Вартість потужностей за неспожитий газ нам не повертається.

Якщо небаланс негативний, тоді ми продаємо вам додатковий газ за договірною ціною, платимо подвійну вартість потужностей і просимо вас компенсувати це.

Я ж не можу знати своє споживання щодня, що це таке? Я ж не екстрасенс!

Так, ми вас розуміємо. Але небаланси виникають у всіх завжди, так функціонує ринок, незалежно від того, у якого постачальника ви замовили газ. Просто ті постачальники, які не рахують небаланси, закладають ці ризики у ціну, у них дорожче.

Чому ми рахуємо небаланси і не робимо все простіше?

Тому що ми б могли закладати усі можливі небаланси наших споживачів у ціну, як це робить Облгаззбут. Натомість ми даємо можливість споживачам значно економити свої кошти і розвивати бізнес, просто уважніше ставлячись до свого споживання.

Саме тому для вашої економії ми радимо вам дуже уважно ставитися до замовленого об’єму на кожен місяць і намагатися спрогнозувати своє щоденне споживання.
Дякуємо, що ви з нами!

ПОДАТИ ЗАЯВКУ НА ПІДКЛЮЧЕННЯ ДО MEGAWATT

Підпишіться на новини від MEGAWATT

та отримуйте найсвіжіші новини першими

Більше новин
Created by OwlWeb Team & BookKeeper SaaS LLC